Dar bude použit na podporu akademické, vzdělávací a publikační činnosti RE:CENTu – Centra pro studium a popularizaci středověké vizuální kultury Masarykovy univerzity v Brně.
Dokumenty dokládající uzavření darovací smlouvy jsou dostupné přímo z webových stránek obchodního centra MUNI.
Dar je možno odečíst z daní.
ZA DAR RE:CENTu VÁM SRDEČNĚ DĚKUJEME.
Budeme rádi, když se jako podporovatelé RE:CENTu zapojíte do našich činností. Rádi bychom Vám nabídli:
pravidelný newsletter RE:CENTu (vychází dvakrát ročně, přihlásit k odběru se můžete zde)
RE:CENT hledá nové cesty studia umění a architektury předmoderního světa, moderní recepce těchto kultur a jejich pozdější reinterpretace.
RE:CENT se věnuje vědeckému bádání, výuce a sdílení vědy s neakademickým publikem. Studuje umělecké, náboženské a intelektuální kultury předmoderních civilizací. Důraz klade na mezikulturní přístup, který považuje za nezbytný pro pochopení vizuální kultury.
RE:CENT je součástí Semináře dějin umění na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Podílí se na pravidelné výuce na bakalářské, magisterské i doktorandské úrovni a organizuje studijní cesty, na nichž se studenti mohou přímo setkat s uměleckými díly. Pořádá též přednášky místních i zahraničních odborníků na středověké umění a historiografii. RE:CENT organizuje konference a debaty, nabízí stipendia badatelům a zve studenty a stážisty v rámci programů Erasmus. Skrze veřejné přednášky a krátké dokumentární filmy oslovuje i širší publikum.
RE:CENT je řešitelem několika projektů, jako jsou například Středověká Gruzie: dějiny dějin umění mezi kolonialismem a nacionalismem (1921–1991) podporovaný Evropskou unií (MSCA Marie Skłodowska-Curie Actions) nebo Připraveni na budoucnost: porozumění dlouhodobé odolnosti lidské kultury za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Všechny aktuální projekty najdete zde.
V rámci RE:CENTu vznikla díky daru profesora Hanse Beltinga knihovna nesoucí jeho jméno. Její fond dále rozšířily dary ze sbírek profesorky Ursuly Nilgen a profesora Bryana Warda-Perkinse. Knihovna nabízí zázemí studentům i badatelům a je otevřena též zájemcům z řad široké veřejnosti.
Více se o RE:CENTu pro studium a popularizaci středověké vizuální kultury můžete dočíst zde.
RE:CENT ve spolupráci s Akademií věd ČR a univerzitou v Lausanne vydává vědecký časopis Convivium. Exchanges and Interactions in the Arts of Medieval Europe, Byzantium, and the Mediterranean. Časopis je zařazen v databázích Web of Science, Scopus, ERIH.
V RE:CENTu vychází celá řada knižních sérií pro širokou veřejnost – katalog je dostupný zde.
Copyright 2025 RE:CENT Centrum pro studium a popularizaci středověké vizuální kultury. Všechna práva vyhrazena.